Την Παρασκευή 12 Απριλίου 2019 το 3ο Εσπερινό ΕΠΑΛ συμμετείχε στο 9ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας που έγινε στο χώρο του 1ου ΓΕΛ/2ου ΕΠΑΛ Κομοτηνής. Στο φεστιβάλ συμμετείχαν δυο έργα μαθητών.

Το πρώτο αφορούσε την προσομοίωση της θέρμανσης σε μια μακέτα βιοκλιματικής κατοικίας και ήταν προϊόν συνεργασίας των τομέων:

• Δομικών Έργων, Δομημένου Περιβάλλοντος και Αρχιτεκτονικού Σχεδιασμού,
  • Ηλεκτρολογίας, Ηλεκτρονικής και Αυτοματισμών,
  • Μηχανολογίας και
  • της Α τάξης στη Ζώνη Δημιουργικών Δραστηριοτήτων.

Το έργο αναπτύχθηκε με χρηματοδότηση από το πρόγραμμα “Μια Νέα Αρχή στα ΕΠΑΛ” στα πλαίσια των σχεδίων δράσης.

Το δεύτερο έργο αφορούσε μια εφαρμογή Internet Of Things (IoT) και ήταν έργο μαθητών του Τομέα Ηλεκτρολογίας, Ηλεκτρονικής και Αυτοματισμών με την υποστήριξη του 1ου ΕΚ Αλεξανδρούπολης.

Στο φεστιβάλ συμμετείχαν οι εκπαιδευτικοί Καψίδης Ιωάννης και Ψαρρά Νικολία και ο μαθητής Μπαλάτσης Αριστείδης, ενώ στην υλοποίηση της βιοκλιματικής κατοικίας συμμετείχε και ο εκπαιδευτικός Μπότης Δημήτριος.

Εκτός από την έκθεση των δημιουργιών έγινε και μια μικρή παρουσίαση των έργων στο αμφιθέατρο των σχολείων.

Στους μαθητές απονεμήθηκε δίπλωμα συμμετοχής. Οι μαθητές που συμμετείχαν ήταν:

Αναστασιάδου Μαρία, Γκαραγκούνη Φωτεινή, Εικοσπεντίδου Κωνσταντίνα, Κερίμ Ολγου Γκιουλσερέν, Μαχμουτ Ογλου Μουσταφά, Μπαξεβάνης Δημήτριος, Τζιορτζίδου Ευδοξία, Τριανταφυλλάκη Δέσποινα, Μαυρίδης Χρήστος, Κηπουρός Αναστάσιος, Καλαϊτζής Αστέριος, Καλαντσής Ιωάννης, Κάραλη Γιαννούλα, Μπαλάτσης Αριστείδης, Σκερλετόπουλος Λεωνίδας, Τατεβοσιαν Τζοβαννη, Τζιλαβιαν Λεβον, Παπαχρήστος Ιωάννης

Το περίπτερο του σχολείου στο χώρο του φεστιβάλ
Εκπροσώπηση εκπαιδευτικών και μαθητών του σχολείου στο φεστιβάλ.
Ενημέρωση μαθητών για τις ψηφιακές δημιουργίες

Οι συνδέσεις για τις παρουσιάσεις είναι:

Σχετικά βίντεο: