Την Πέμπτη 20/2/2020 πραγματοποιήθηκε στο εσπερινό ΕΠΑΛ Αλεξανδρούπολης εκδήλωση σχετική με την ελληνική γλώσσα και τον Διονύσιο Σολωμό. Την γιορτή οργάνωσε και συντόνισε κατά την παρουσίαση η φιλόλογος του σχολείου μας Ηρώ Παπαδοπούλου. Στην ανάγνωση πεζών και την απαγγελία ποιημάτων Ελλήνων συγγραφέων συμμετείχαν μαθητές αλλά και εκπαιδευτικοί του σχολείου.
Στην εκδήλωση έγινε ιδιαίτερη αναφορά και στον εθνικό μας ποιητή Διονύσιο Σολωμό στη μνήμη του οποίου ήταν επίσης αφιερωμένη η εκδήλωση.

Όπως λέει ο καθηγητής και ερευνητής της Ελληνικής γλώσσας κος Μαρωνίτης:

Θάλασσα οι λέξεις κάθε γλώσσας. Μια πλούσια, γοητευτική, πολυσύνθετη, ανεξερεύνητη σε όλη της την έκταση απεραντοσύνη λέξεων. Τέτοια που να χωράει μέσα σε αυτήν ένας ολόκληρος κόσμος και ένας ολόκληρος λαός.