Την Τετάρτη 15 Νοεμβρίου 2017 και ώρα 19:00 μ.μ., στο χώρο του Επιμελητηρίου Αλεξανδρούπολης, πραγματοποιήθηκε η επιμορφωτική δραστηριότητα του σχολείου μας με θέμα τον « Σακχαρώδη  Διαβήτη ». Στο μαθητικό και εκπαιδευτικό δυναμικό του σχολείου μας μίλησαν, α) ο τέως Πρόεδρος της Ελληνικής Διαβητολογικής Εταιρείας, Αναπληρωτής Καθηγητής Παθολογίας του Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου Θράκης, κος Παπάνας Νικόλαος,  β) ο Παιδίατρος, Επιμελητής Α’, της πανεπιστημιακής παιδιατρικής  κλινικής του Π.Γ.Ν. Αλεξανδρούπολης, κος Θωμαΐδης Σταύρος,γ)η υπεύθυνη Διαβητολογικού Κέντρου & Ιατρείου Διαβητικού Ποδιού του Π.Γ.Ν. Αλεξανδρούπολης, Επισκέπτρια Υγείας, κα Κύρογλου Νίτσα και ως Συντονιστής ο Αντιπρόεδρος του Συλλόγου Διαβητικών Νομού Έβρου, Ειδικός παθολόγος, κο Πετρίδης Ιωάννης.