Την Παρασκευή 17/5/2019 και ώρα 19:00 παρουσιάστηκαν στην αίθουσα εκδηλώσεων του 1ου ΕΠΑΛ οι δράσεις που υλοποιήθηκαν στα πλαίσια του προγράμματος “Μια Νέα Αρχή στα ΕΠΑΛ”.

Υλοποιήθηκαν δυο κύριες δράσεις:

Η πρώτη με τίτλο “Αποτύπωση και κατασκευή μακέτας φάρου Αλεξανδρούπολης” περιλαμβάνει την ακριβή αποτύπωση του φάρου της Αλεξανδρούπολης μετά από μετρήσεις που πραγματοποίησαν μαθητές και μαθήτριες του σχολείου με την βοήθεια των εκπαιδευτικών στα πλαίσια εργαστηριακών μαθημάτων τους και την κατασκευή πιστού αντιγράφου με κλίμακα 1:25. Τα σχέδια θα αποδοθούν στην υπεύθυνη για το φάρο υπηρεσία του κράτους.

Η δεύτερη δράση έχει τίτλο “Κατασκευή μακέτας βιοκλιματικής κατοικίας”. Οι μαθητές και μαθήτριες σχεδίασαν και κατασκεύασαν μια μακέτα κατοικίας βασισμένοι στις αρχές του βιοκλιματικού σχεδιασμού.

Οι παραπάνω δράσεις υλοποιήθηκαν με συνεργασία μαθητών από διαφορετικούς τομείς αφού περιλαμβάνουν επιπλέον ηλεκτρονικούς αυτοματισμούς και μηχανολογικά στοιχεία.

αφισσα παρουσίασης
Η αφίσα της παρουσίασης του προγράμματος
πρόσκληση ΜΝΑΕ
Πρόσκληση της εκδήλωσης