Την Τετάρτη 27/2/2019 τις δυο τελευταίες ώρες του προγράμματος πραγματοποιήθηκε στο 3ο Εσπερινό ΕΠΑΛ Αλεξανδρούπολης δράση με αφορμή την “Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου”. Η δράση περιελάμβανε δυο μέρη.

Στο πρώτο μέρος μαθητές του τομέας Πληροφορικής παρουσίασαν κάποιους κινδύνους και ορισμένες ρυθμίσεις που μπορεί να κάνει κανείς στις συσκευές του για την ασφαλέστερη πλοήγηση και χρήση των αντίστοιχων υπηρεσιών. Επισήμαναν ακόμη συμπεριφορές που πρέπει να υιοθετήσει ή να αποφύγει κάθε χρήστης κατά την περιπλάνησή του στον ψηφιακό κόσμο.

Στο δεύτερο μέρος ο εκπαιδευτικός Καλτσίδης Χρήστος ΠΕ 86 παρουσίασε και συζήτησε με τους εκπαιδευτικούς του σχολείου και τους μαθητές θέματα σχετικά με τον εθισμό, την ορθή χρήση του διαδικτύου και τον γονικό έλεγχο. Αναφέρθηκαν πρακτικοί τρόποι αντιμετώπισης των δυσκολιών που προκύπτουν από την κατάχρηση, όπως γράφονται στη διεθνή βιβλιογραφία αλλά και καλές πρακτικές που έχουν εφαρμοστεί σε ορισμένες περιπτώσεις.