«Ἀσκληπιεία: Περὶ ἰαμάτων καὶ θεραπειῶν»

Οι τομείς Υγείας – Πρόνοιας & Ευεξίας και Δομικών Έργων Δομημένου Περιβάλλοντος  και Αρχιτεκτονικού Σχεδιασμού του  3ου  Εσπερινού ΕΠΑΛ –  1ου Ε.Κ. Αλεξανδρούπολης παρουσίασαν την εκδήλωση «Ἀσκληπιεία: Περὶ ἰαμάτων καὶ θεραπειῶν», τη Δευτέρα 9 Μαΐου 2022 στο ΝΟΜΑΡΧΕΙΟ στην Αλεξανδρούπολη. Η εκδήλωση πλαισιώθηκε από έκθεση μαθητικών έργων και πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο εφαρμογής Προγράμματος Project, με θέμα  τη λειτουργία των Ασκληπιείων, ως θεραπευτικών κέντρων στον αρχαίο Ελληνικό κόσμο και τον ρόλο τους στην ιστορία της σύγχρονης ιατρικής επιστήμης και του πολιτισμού. Κατά τη διάρκεια του Προγράμματος οι μαθητές διερεύνησαν τα παρακάτω θέματα:

• Ο αρχιτεκτονικός σχεδιασμός κατά την Αρχαιότητα.
  • Η εξέλιξη τεχνολογίας κονιαμάτων και αρχιτεκτονικές πρακτικές
  • Η χρήση θεραπευτικών πρωτοκόλλων.
  • Η ανάπτυξη ολιστικής προσέγγισης στην αντιμετώπιση των ασθενειών.
  • Η λειτουργία των Ασκληπιείων ως πολιτιστικών κέντρων και η συμβολή τους στην προαγωγή του εὖ ζῆν.

Ειδικότερα, οι μαθητές του Τομέα Δομικών Έργων Δομημένου Περιβάλλοντος  και Αρχιτεκτονικού Σχεδιασμού κατασκεύασαν μακέτα του Ασκληπιείου της Κω. Πρόσθετα, οι μαθητές του Τομέα Υγείας – Πρόνοιας & Ευεξίας, υπό την επιμέλεια του φωτογράφου κ. Κώστα Ορδουμποζάνη, μέσω καλλιτεχνικής φωτογράφισης, αναπαράστησαν σκηνές από την καθημερινότητα των Ασκληπιείων, καθώς και τους άξονες της θεραπευτικής διαδικασίας. Ως αποτέλεσμα της παραπάνω συνεργασίας προέκυψαν επτά φωτογραφικά έργα, με ψηφιακή τεχνολογία ενισχυμένης πραγματικότητας, που αποτέλεσαν και τη διαδραστική φωτογραφική έκθεση που παρουσιάστηκε στο φουαγιέ του Νομαρχείου.